PAST DISTRICT PRESIDENTS

 

YEAR             NAME                                     CLUB

 

1921                E. H. Hix                                 Meridian

1922                J. W. Broom                            Jackson

1923                F. M. Tatum                            Hattiesburg

1924                Joseph Gibson                         McComb

1925                W. H. Boosey                         Meridian

1926                L. O. Crosby                           Picayune

1927                L. O. Crosby                           Picayune

1928                Thomas E. Hand                     Jackson

1929                Frank McDonald                     Meridian

1930                Ashton Tromer                        Houston

1931                Henry N. Levy                        Vicksburg

1932                Davis D. Patty                         Columbus

1933                Walker Wood                          Jackson

1934                Dr. Hunter L. Scales               Starkville

1935                Rev. D. H. Griffin                   Meridian

1936                J. P. Balch                               Columbus

1937                J. T. Wallace                            Hattiesburg

1938                Allen C. Thompson                 Jackson

1939                J. S. Hickman                          Houston

1940                L. Ross Moore                        Laurel

1941                W. E. McGee, Jr.                    Columbus

1942                J. Cliff Watts                           Meridian

1943                Leonard B. Melvin                  Laurel

1944                S. C. Meisburg                        Jackson

1945                Dr. G. Q. Sheely                     Starkville

1946                Y. E. Travis                             Columbus

1947                B. J. Milling                            Philadelphia

1948                Delmar L. Simmons                Jackson

1949                Andrew G. Gainey                 Meridian

1950                Walter R. Bivins                     Leavell Woods

1951                Felton L. Brubbs                     Philadelphia

1952                J. C. Mauldin                          Columbus

1953                Henry W. Holifield                 Hattiesburg

1954                Henry H. Hederman                Jackson

1955                W. H. Johnson, Jr.                   Decatur

1956                Dr. Porter L. Fortune, Jr.         Hattiesburg

1957                Roy D. Burrow                        Laurel

1958                T. W. Hickman, Jr.                  Brookhaven

1959                William A. Clark                     Greenwood

1960                Granville Walters                    Laurel

1961                Royal N. Gober                       Grenada

1962                James M. Spell                        Jackson

1963                Dr. Dorris W. Rivers               Starkville

1964                George B. Holmes                   Brookhaven

1965                Homer Edgeworth                   Leavell Woods

1966                Waymon W. Watkins*            McComb

1967                Q. D. Spruill                            Oak Forest

1968                Louis E. Wilcox                      Columbus

1969                Lyle V. Corey                          Meridian

1970                Bruce Brannon Rogers            Greenville

1971                Dr. Charles E. Treas                Oxford

1972                Dr. Donald B. Hall                  Laurel

1973                James t. Dawson                      Meridian

1974                Dr. Edward R. North Jr.          Northwoods

1975                William F. Whitworth             Meridian

1976                Robert G. Howell, Sr.              Oak Forest

1977                Billy Joe Sills                           Madison

1978                G. Roy Andrews                      Clarksdale

1979                Tommy S. Barrett                    Grenada

1980                Dr. Douglas McDonald           Cleveland/Greenville

1981                Dr. Milton L. Bradley*            Cleveland

1982                Dorman B. Harvey                  Monticello

1983                Troy D. Nickelson                   Northwoods

1984                Richard C. Loveless                Gulfport

1985                R. Larry Raffield                     North Jackson

1986                Paul A. Krause, Jr.                   North Jackson

1987                Rodney Johnson                      Oak Forest-Jackson

1988                Kenneth G. Sullivan*              North Jackson

1989                Benjamin B. Rice                     Pearl

1990                James H. Jackson*                   Greenwood

1991                Jerry Wayne Jones                   Grenada

1992                Franklin D. Williams             Orange Grove

1993                Ray McManus                         Jackson

1994                Thomas H. Smith*                   Northwoods

1995                Mickey Boyette                        Grenada

1996                Jimmy Johnson*                       Gulfport

1997                James E. Chance, Sr.*              Leavell Woods

1998                Thomas White *                       Grenada

1999                Lynn J. Rivere *                       Monticello

2000                Dwayne E. Burns                     Brookhaven

2001                Bettye H. Galloway                  Oxford

2002                Harry G. Robinson*                 Houston

2003                Johnny Middleton                     Madison County

2004                James Q. Dickerson, III*          Batesville

2005                John M. Miller*                        Richland

2006                Ruth E. Williams*                    Biloxi & Gulfport

2007                John Blake*                              Biloxi & Gulfport

2008                Denise Strub*                           Cleveland

2009                John Covington*                       Pearl

2010                Roger Noller*                           Leavell Woods

2011                Bill Goff                                   Grenada

2012                Robert Hancock*                      Richland

2013                Ronnie Temple*                       McComb

2014                John Blake*                              Biloxi & Gulfport

2015                Jimmy Johnson*                       Gulfport

 

 

* Still active in Exchange

 

 

 

News

Club officers
Please update the
e-mail addresses of your members. The Mississippi District is no longer printing a bulletin but an e-mail version is being sent to all members. Contact
Denise Strub with help in updating e-mail addresses or any other questions.

Are you interested in becoming a member? For more information, contact a club in your community, your local Chamber of Commerce, or any district officer. We look forward to hearing from you!